Radio samochodowe – na co zwrócić uwagę? Jak wybrać najlepszy?

Radio samochodowe jest bazą całego zestawu audio, dlatego powinien posiadać funkcje pozwalające kierowcy bezpiecznie w pełni korzystać z możliwości słuchania muzyki w trakcie jazdy. W jakie funkcje powinien być wyposażony?  Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie radia samochodowego?

Zacznijmy od początku, czyli od montażu takiego radia. Przed zakupem należy zobaczyć jaka jest wielkość otworu w kokpicie przeznaczonym na odtwarzacz. Najpowszechniejszy wymiar to tzw. 1 DIN (pasuje do otworu o wymiarach 50 x 180 x 160 mm), czyli prostokątne, niskie urządzenie. Gdy otwór po oryginalnym odtwarzaczu zamontowanym przez producenta samochodu jest większy niż 1 DIN, należy dokupić specjalną ramkę, która wypełni lukę. Są także większe radia o wysokości 2 DIN i są to urządzenia, które mają duży, dotykowy wyświetlacz do wyświetlania nawigacji GPS oraz odtwarzania płyt DVD.

Podświetlenie radia, wyświetlacz

Podświetlenie radia jest istotną kwestią o ile chcemy, aby pasowało ono do wnętrza kokpitu. Zazwyczaj możemy wybierać z kolorów: biały, zielony, czerwony, niebieski i pomarańczowy. Wyświetlacze mogą być jedno lub wielokolorowe.

Dzisiaj trudno będzie znaleźć radio, w którym będziemy mogli odtwarzać kasety magnetofonowe, chyba że na aukcji kolekcjonerskiej. Dzisiaj liczymy przede wszystkim na odtwarzanie formatów mp3 oraz płyt CD. MP3 jest najbardziej popularnym formatem, dlatego odtwarzacz w radiu bezwzględnie musi posiadać funkcję odtwarzania go. Jest to niezbędne do słuchania nie tylko muzyki, lecz także ebooków. RDS (Radio Data System) to standard w odtwarzaczach sprzedawanych w Polsce i całej Unii Europejskiej. Funkcja jest odpowiedzialna za wyświetlanie komunikatów, nazwy stacji czy informacji o aktualnie granym utworze. RDS dostraja automatycznie radio, gdy częstotliwość stacji jest zmieniona.

Gdy wybieramy nowe radio samochodowe, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jeden parametr: moc wyjściową odtwarzacza, od której zależy głośność całego systemu. Zasada mówi, że im wyższa głośność, tym głośniej będziemy mogli grać muzykę. Zazwyczaj jest podawana w formacie 2x20W czy 4X50W. Pierwsza wartość oznacza ilość głośników, które mogą być podłączone do odtwarzacza, a druga to maksymalna moc podana w Watach.  Jakość dźwięku zazwyczaj jest zależna od rodzaju głośników, jednak w radiu mamy możliwość dostosowania ustawień do naszych potrzeb. Warto aby radio samochodowe miało opcje regulacji balansu, która pozwala zmienić natężenie dźwięku z przodu i z tyłu samochodu. Jest to przydatna funkcja, gdy podróżujemy w kilka osób, a pasażerowie na tylnym siedzeniu chcą się zdrzemnąć. Wtedy wystarczy wyłączyć ich głośniki z tyłu, a sen przyjdzie łatwiej. Z kolei korektor dźwięku pozwala podkreślić niektóre tony w zależności od wybrania stylu muzycznego, który akurat leci: jazz, rock, metal czy pop.

Dla mnie bardzo ważnym kryterium wyboru są dodatkowe złącza zewnętrzne, które pozwalają podłączyć do radia urządzenia zewnętrzne takie jak pendrive, subwoofer czy telefon za pomocą kabla. Przydatną funkcjonalnością jest Bluetooth, dzięki któremu możemy bezprzewodowo połączyć odtwarzacz z telefonem czy tabletem i mieć możliwość grania muzyki z tych urządzeń czy prowadzić rozmowy w trybie głośnomówiącym. Bardzo przydatna funkcja, która pozwala zachować porządek w samochodzie (brak zbędnych kabli) oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Biorąc pod uwagę stan dróg polskich, warto rozważyć system przeciwwstrząsowy, który pozwoli zapobiec przerywania dźwięku odtwarzanego z płyt CD.

Jak cenowo?

W radiu za około 200 złotych możemy się spodziewać podstawowych funkcji, między innymi np. możliwość podłączenia pendrive’a przez USB. Warto mieć na względzie, że im niższa cena radia samochodowego tym może być gorsze wykonanie podzespołów, co może wpływać na jakość dźwięku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *