Jaki odkurzacz będzie odpowiadał twoim potrzebom?

Kurz, włosy, piasek są uciążliwymi do usunięcia brudami. W przeszłości nasze babcie i mamy radziły sobie z nimi zwykła miotła i zmiotką, dzisiaj na szczęście jesteśmy wyposażeni w narzędzia, które usprawniają sprzątanie.  Na rynku mamy kilkunastu producentów, którzy oferują nam szereg możliwości na czyszczenie podłóg w naszym mieszkaniu, które idzie w parze z dodatkowymi funkcjami jak nawilżanie powietrza czy mycie podłóg na mokro. Jaki odkurzacz będzie odpowiedni do twojego gospodarstwa domowego?

Przede wszystkim należy rozważyć typ odkurzacza. Na rynku możemy wybierać spośród odkurzaczy tradycyjnych, parowych, bezworkowych, piorących i przemysłowych. No i tutaj należy przemyśleć jak duże powierzchnie będziesz odkurzać, jak często, czy masz czasz często czyścic zbiornik na nieczystości. Do użytku domowego z pewnością wystarczą odkurzacze workowe lub wodne.

Odkurzacz workowy jest najpopularniejszym i najtańszym wyborem, który można spotkać w prawie każdym polskim domu. Jest prosty w obsłudze, nie trzeba często opróżniać worka na nieczystości, nie zajmuje wiele miejsca. Do niektórych modeli pasują worki papierowe, do innych wielokrotnego użytku. Po zapełnieniu worka, zmienia się go na kolejny lub opróżnia. Odkurzacz workowy nie zapewni jednak skutecznego sposobu na pochłanianie kurzu, roztoczy czy alergenów. Jeśli chodzi o czyszczenie dywanów w domu, warto zaopatrzyć się w odpowiednie końcówki usuwającym brud w trudno dostępnych miejscach.

Odkurzacz bezworkowy

Jeśli liczysz na to, aby Twój odkurzacz skutecznie pochłaniał kurz, pył i roztocza, a poza tym wyróżniał się prostotą obsługi, zainwestuj w odkurzacz bezworkowy. Jest dość podobny do odkurzacza workowego, jednak nie mają one zamontowanego worka, a brudy trafiają do plastikowego pojemnika. Odkurzacz działa na zasadzie systemu cyklonowym, którego zadaniem jest odwirowanie brudu z powietrza. Odkurzacz ceniony jest przez właścicieli domowych zwierząt, ponieważ świetnie usuwa sierść z podłogi czy dywanu. Największą wadą tego typu modelu jest konieczność każdorazowego oczyszczenia komory po sprzątaniu.

Odkurzacz z filtrem wodnym

Odkurzacz z filtrem wodnym działa podobnie jak bezworkowy odkurzacz, który posiada plastikowy zbiornik zamiast papierowego worka. Z kolei w przypadku odkurzacza z filtrem wodnym powietrze zassane trafia do zbiornika z wodą, gdzie namoczony brud jest oddzielany od powietrza, a pozostałe zanieczyszczenia osadzają się na filtrze. Tego typu odkurzacz to skuteczny sposób na wyeliminowanie dużo większej ilości brudu, co zauważysz już po pierwszym odkurzaniu. Niedogodnością z pewnością jednak jest konieczność czyszczenia zbiornika po każdym użyciu, co może skutecznie zniechęcać od sprzątania. Powietrze jest nawilżane w trakcie sprzątania, można do wody dodać aromat lub olejek eteryczny, a w twoim domu nie tylko będzie czysto, ale też pachnąco. Jest to idealny model dla alergików, jednak jest dość kosztowny i ma duże gabaryty.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *