Żelazko – jakie wybrać?

Według najnowszych badań, Brytyjczycy spędzają około cztery miesiące swojego życia prasując ubrania – sterta ubrań, którą uprasuje Brytyjska kobieta w ciągu całego życia będzie miała wysokość 1200 metrów (prawie pięciokrotnie przewyższy Pałacu Kultury).

Polacy nie różnią się za bardzo od mieszkańców Wysp Brytyjskich, można z lekkim przymrużeniem oka przyjąć, że spędzimy podobny czas na prasowaniu. A skoro spędzimy go aż tyle z żelazkiem w ręku, warto się upewnić, że to urządzenie dobrej jakości. Co należy wziąć pod uwagę wybierając odpowiedni sprzęt? Wielkość rodziny, rodzaje ubrań, które będziesz prasować, korzystanie z pralki i suszarki elektrycznej – to wszystko wpływa na rodzaj żelazka odpowiadającego Twoim potrzebom.

Typy żelazka

Żelazko parowe będzie dobrym wyborem, jeśli masz do prasowania nie zbyt wygórowaną ilość wypranych ubrań. Jest lekkie i łatwe do prowadzenia. W trakcie pracy żelazko wypuszcza parę, która zwilża i rozciąga w tym samym czasie usuwając zagniecenia. Szczególnie docenisz to podczas prasowania mocno zgniecionych, sztywnych tkanin bawełnianych i wełnianych.

Zbiornik na wodę, która pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w parę wodną, znajduje się w korpusie żelazka. W trakcie długiego prasowania należy pamiętać o uzupełnieniu go. Praktyczną funkcją żelazka parowego jest samooczyszczanie, które samo usuwa z urządzenia osad powstający z twardej wody. Urządzenia, które nie mają tego typu funkcji należy raz na kilka miesięcy odkamieniać, aby nie doprowadzić do zatykania się kanalików, przez które wydostaje się para. Tradycyjne żelazka parowe są podłączone do prądu kablem, jednak w sklepach ze sprzętem domowym można już znaleźć żelazko bezprzewodowe, które można odłączyć od przewodu zasilającego. Tego typu urządzenie zapewni pełna swobodę ruchów oraz umożliwi wyprasowanie trudno dostępnych powierzchni.  Trzeba jednak pamiętać, że żelazko bezprzewodowe należy ładować na stojaku. Należy je tam odstawiać za każdym razem, gdy przerywasz prasowanie, nawet na chwilę, gdy przekładasz ubranie na drugą stronę lub sięgasz po kolejne. Odstawienie żelazka na stojak powinno powtarzać się nie rzadziej niż co kilkadziesiąt sekund.

Rywalem żelazka parowego, jest żelazko systemowe, które będzie odpowiednim urządzeniem dla osób posiadających liczną rodzinę i pracują ubrania w dużych ilościach. Żelazko systemowa posiada zewnętrzną wytwornicę pary oraz pojemny zbiornik na wodę, w którym jest wytwarzana para przekazywana do żelazka przewodem. Dzięki temu możemy przez około dwie godziny prasować bez konieczności dolewania wody do zbiornika. Żelazka systemowe produkują parę wodną na wysokim poziomie, są lekkie, co pozwala na szybkie i łatwe prawowanie nawet bardzo zagniecionych ubrań. Użycie pary nie jest zależne od temperatury prasowania, więc może być ona wykorzystana nawet podczas prasowania tkanin syntetycznych. Warto jednak pamiętać, że oprócz żelazka musisz mieć miejsce na przechowywanie dużego zbiornika.

Cechy, na które warto zwrócić uwagę kupując żelazko:

  • Spray: możliwość delikatnego spryskania ubrania lekkim strumieniem wody jest jednym z podstawowych wymagań dotyczących żelazka
  • Bezpieczne wyłączenie: czy żelazko posiada funkcję automatycznego wyłączania, aby zapewnić bezpieczeństwo?
  • Nieprzylepna płytka żelazka: ostatnią rzeczą, którą chcesz osiągnąć prasując, jest przypadkowe przypalenie odzieży czy rozmazanie nadruku
  • Samooczyszczenie z kamienia: zapobiega tworzeniu się kamienia w kanalikach przy żelazku, zapobiega uszkodzeniu żelazka
  • Programy: wyeliminuj problem zgadywania, co powinno być ustawione na żelazku, gdy pracujesz daną część garderoby. Zainwestuj w model z inteligentnymi programami już wstępnie ustawionymi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *